"YOU CAN'T DO TODAY'S JOB WITH YESTERDAY'S METHODS AND BE IN BUSINESS TOMORROW"


AWS CodeStar, nie tylko dla developerów

AWS CodeStar nie tylko dla Developerów

Dość niedawno na AWS Summit w San Francisco, jedna z nowości jaka się pojawiła to usługa o nazwie AWS CodeStar.

Serwis ten pozwala w dość łatwy sposób developować, budować a następnie wdrażyć nowe aplikacje. Wszystko to zajmuje bardzo mało czasu. CodeStar sam tworzy cały łańcuch powiązań między serwisami, które mają zapewnić proces developmentu i integracji. Co sprawia, że nawet dla osób beż większego doświadczanie developerskiego (jak np. mnie) stworzenie całego workflowu i zbudowani aplikacji nie sprawia większego problemu.

Fire UP!

Popatrzmy w takim razie jak szybko zdeployować jakąś aplikację.

AWS CodeStar Templates

W tej chwili dostępnych jest kilkanaście gotowych do użycia template’ów, które w zależności od platformy zawierają odpowiednio przygotowany pipeline. Z czasem ma się pojawić możliwość tworzenia własnych templetów od zera. W tej chwili można wybrać najbardziej pasujący i ewentualnie go zmodyfikować.

Ja na swoje testy wybrałem Template Node.js Web Application + AWS Lambda. Nadajemy projektowi nazwę i klikamy Create.

AWS CodeStar Create Project

Następnie podpinamy się swoim ulubionym narzędziem do repozytorium. Wszystkie opisy co i jak jest potrzebne zawarte jest na stronie. Ja użyłem CLI:

AWS CodeStar Repo Connection

Przy pierwszym podłączeniu trzeba podać użytkownika i hasło.

I to tyle, aplikacja jest wdrożona. Wystarczy wejść w Dashboard aplikacji i odnaleść Application endpoints i kliknąć w link.

Bada bing bada boom!

AWS Code Star Ready

Oczywiście to nie koniec zabawy, bo co nam po nudnej nic nie robiącej stronie. Teraz można łatwo pogrzebać, wprowadzić zmiany w aplikacji i zobaczyć jak łatwo i szybko są potem wdrażane.

Ja zrobiłem trochę radykalnych zmian i podmieniłem całą zawartość projektu, swoim kodem. Jest to zmodyfikowana pod te testy aplikacja do przechowywania zakładek wielu kont AWS na jednej stronie. Oryginalny projekt na GitHub naveen-vijay/awsiamlogin .

Mój zmodyfikowany lekko kod można pobrać z LINK

Następnie po prostu wywalamy przykładową zawartość i wklejamy tę ściągniętą z mojego repo i wypychamy:

1
2
3
git add *
git commit -m "Drastyczne zmiany"
git push origin master

Teraz można popatrzeć, jak wysłane przez nas zmiany są wprowadzanę i przechodzą wszystkie kroki deploy’mentu:

AWS CodeStar Deployment

Kiedy wszystko się przemieli wystarczy wywołać Aplication Endpoint i voila…

AWS CodeStar AWS Bookmarks

Jak widać proces nie jest skomplikowany i zajmuje naprawdę mało czasu. Do tej pory trzeba było ręcznie skonfigurować wszystkie elementy jak CodeCommit, CodePipeline, API Gateway itp. A dzięki CodeStar w kilka klików mamy gotowe środowisko ze wszystkimi komponentami, począwszy od serwisów, a kończąc na Rolach, Polisach itp.

Pozostałe opcje jakie oferuje AWS CodeStar, to między innymi współpraca grupowa. Poprzez zakładkę Team, można dodawać inne osoby, które będa pracowały nad danym projektem.

AWS CodeStar Teams

Dodatkowo jest też możliwość spięcia tego z JIRA w celu trakowania projektów, zmian itp.

No i oczywiście główny Dashboard, który dostarcza wszystkich informacji nt stanu naszej aplikacji. Jego wygląd oraz postać jest modyfikowalna.

AWS CodeStar Dashboard

To co? Miłego labowania! Cheers!힙Ľ힙܎


Share this:


Komentarze: